چگونه از گل حساس (گل قهر و آشتی) در خانه نگهداری کنیم ؟؟

چگونه از گل حساس (گل قهر و آشتی) در خانه نگهداری کنیم ؟؟

تا بحال گل قهر و آشتی که با لمس کردن،خودش را جمع می کند دیده اید؟میموسا پودیکا به همین علت به گل حساس ، گل خجالتی، گل به من دست نزن معروف است

چگونه از گل حساس (گل قهر و آشتی) در خانه نگهداری کنیم ؟؟

آیا تا بحال گل حساس (همان گیاه قهر و آشتی معروف) را مشاهده کرده اید که با لمس کردنش، خودش را جمع می کند؟ میموسا پودیکا به همین علت به گل حساس، گل خجالتی، گل به من دست نزن نیز معروف است! برگ های این گیاه هنگام لمس شدن، جمع شده و تا می خورند. این گیاه برعکس گیاهان حساس دیگر گوشتی نیست. پرورش دادن آن نیز آسان است، مخصوصا اگر آن را در محیط نسبتا گرم و با دانه های کتفی قرار بدهید. مراقب باشید: از آنجاکه این گیاه مربوط به نواحی گرمسیری است، در صورت سرد بودن هوا، احتمال تخریب و آسیب دیدگی آن بالا می رود.

بسم الله الرحمن الرحیم 

چگونه از گل حساس یا قهر و آشتی در خانه نگهداری کنیم ؟

چگونه یک گل حساس (گیاه میموسا پودیکا) را پرورش دهیم؟

میموسا پودیکا را در داخل خانه در فصل بهار بکارید، بهتر است این کار را قبل از آخرین باران بهاری انجام دهید. اگر کنترل نور و دما مناسب باشد، می توانید در هر موقع از سال، این گیاه را بکارید.

گل حساس (۱)

روکش قهوه ای رنگ روی دانه را جدا کنید. سپس به دانه سبز رنگ می رسید.

گل حساس (۲)

میموساپودیکا با گل حساس باید خاکی با زهکشی بسیار بالا داشته باشد. برای بهترین نتیجه، مقداری رس شنی، مقداری خزه و ذغالسنگ و شن را به خاک اضافه کنید. اگر نمی خواهید ترکیب خودتان را ایجاد کنید، بهتر است که از خاک های آماده گلدان خریداری کنید.

گل حساس (۳)

اگر روکش سخت دانه ها را جدا کنید، احتمالا جوانه زدن آنها افزایش پیدا می کند. دانه ها را در یک کاسه آب بیش از ۲۴ ساعت نگه دارید، با این کار امنیت کاشت گیاه را تضمین می کنید. (باید برای غوطه ور شدن دانه ها، آب سرد انتخاب کنید.)

گل حساس (۴)

هر کدام از دانه ها را تقریبا ۳ میلی متر زیر سطح خاک قرار دهید. احتمالا بیشتر دانه ها جوانه نخواهند زد، بنابراین دانه های اضافی تلاش شما را برای نگهداتری از گل حساس افزایش نخواهد داد.

گل حساس (۵)

تا جایی به خاک آب بدهید که خاک مرطوب شود اما در آب غوطه ور نباشد. هرموقع که خاکدر حال خشک کردن بود، دوباره به آن آب بدهید.

گل حساس (۶)

اگر گل حساس به اندازه کافی نور دریافت نکند، احتمالا برگ هایش دچار مشکل شوند. گیاه را در موقعیتی قرار دهید که بتواند در بیشتر ساعات روز نور کافی را دریافت کند یا اینکه در یک منطقه گرم، نور کافی به آن برسد. دانه ها در حالت ایده آل باید دمایی حدود ۷۰ درجه فارنهایت یا ۲۱ درجه سانتیگراد داشته باشند. در چنین شرایطی زیر یک هفته جوانه می زنند. در شرایط با ایده آلی کمتر، یا زمانی که دانه ها را در آب آغشته نکرده اید، دو الی چهار هفته تا جوانه زدن طول می کشد.

گل حساس (۷)

می توانید این گیاه را قلمه بزنید و یک گیاه حساس جدید پرورش دهید. حتما باید این قسمت برش داده شده حداقل یک عدد برگ داشته باشد.

گل حساس (۸)

یک حفره کوچک را در ترکیب خاک گلدان ایجاد کنیدو سپس انتهای ریشه را داخل خاک قرار دهید. سپس حفره را پر کنید.

گل حساس (۹)

این پوشش پلاستیکی باعث می شود که محیط مرطوب در داخل خاک به دام بیفتد.

گل حساس (۱۰)

تا جایی که می توانید باید خود را مرطوب نگه دارید. روزانه به آن سر بزنید تا خاک خشک نشده باشد.

گیاه قهر و اشتی (۱)

اگر احساس کردید که ریشه ها ی گل حساس شما بیش از حد شلوغ شدند، بهتر است که با قیچی آنها را برش داده و به یک مکان جدید انتقال دهید تا رشد سالمی داشته باشند. همچنین آنها را در گلدان های جداگانه بکارید.

گیاه قهر و اشتی (۲)

رطوبت باید همیشه داخل خاک وجود داشته باشد اما نباید خاک بیشتر از حد خیس شود و تبدیل به گِل شود. اگر گیاه حساس را در یک اتاق خشک نگهداری کردید، حتماً باید آب آن را چک کنید و محیط مرطوب را برای آن فراهم سازید.

گیاه قهر و اشتی (۳)

گیاه حساس یا گل قهر و آشتی معمولاً در محیط داخل خانه رشد بهتری دارد؛ مگر اینکه عادت های خاصی در مورد این گیاه وجود داشته باشد. گیاهان مربوط به مناطق آمریکا این گونه هستند اما گیاهان حساس در انواع دیگر در داخل خانه رشد بهتری دارند.

گیاه قهر و اشتی (۴)

باید یک کود متناسب و متعادل برای گیاه تعیین کنید که طبق اعداد روی برچسب باشد. نسبت های آن را رعایت کنید یک بار در هفته در فصل رشد گیاهان به آنها کود بدهید. در فصل زمستان نیز می توانید این میزان را به یکبار درمان کاهش دهید.

گیاه قهر و اشتی (۵)

گل حساس معمولاً در دمای شبانه ۲۱ درجه سانتیگراد به بالا دوام خوبی دارد اما از دمای ۱۸ درجه سانتیگراد کمتر به آن آسیب وارد می‌ شود. پس در برابر سرما از آن محافظت کنید.

گیاه قهر و اشتی (۶)

ساقه ها در طول زمان رشد بیشتری خواهند داشت و بالغ می‌ شوند. در نتیجه جای گیاه تنگ می‌شود. پس باید فضای کافی را برای رشد آن فراهم کنید. معمولاً گیاهان حساس بیشتر از ۱ الی ۲ متر رشد نمیکنند.

گیاه قهر و اشتی (۷)

گل حساس حداقل تا دو سال زنده می ماند. بنابراین باید مراقب دمای آن باشید. معمولا این گیاه در فصل تابستان شکوفه می زند. پس در بهار سال بعد می توانید دوباره دانه‌ های آنها را جمع آوری کنید. برای جمع‌آوری دانه ها اجازه دهید که به خوبی خشک شوند؛ وگرنه دچار شکنندگی خواهند شد.

گیاه قهر و اشتی (۸)

گل حساس مستعد بیماری ها می باشد و ممکن است در اثر در معرض عفونت ها مربوط به حشرات، نیش عنکبوت قرمز و یا زنبورها قرار بگیرد. پس بهتر است از اسپری های ضد حشره گیاهی استفاده کنید که معمولاً پایه روغن یا آب دارند و هر چند روز یکبار آنها را برای گیاه استفاده کنید. صابون های ضد عفونی کننده مخصوص گیاه استفاده نکنید، زیرا ممکن است که برگ این گیاه را سیاه کند.

گیاه قهر و اشتی (۹)

دمای آب برای گل حساس باید چقدر باشد؟

آبی که به گیاه می دهید نباید بیش از حد داغ باشد. دماب اتاق برای این آب مناسب است.

چرا گیاه من به سمت بالا رشد نمی کند؟

این گیاه معمولاً به سمت افقی رشد می‌ کند و پر می‌ شود، بنابراین طبیعی است.

چقدر طول میکشد تا گل حساس رشد کند؟

بعد از اینکه آنها را در فصل بهار می کارید، معمولاً چند ماهی تا بالغ شدن گیاه طول می‌ کشد و در تابستان گل می دهد. رشد این گیاه معمولاً بسته به اقلیم و آب و هوای منطقه زندگی شما متفاوت است اما می‌ تواند در شرایط مختلف رشد خوبی داشته باشد.

گیاه قهر و آشتی

منبع wikihow / ترجمه اختصاصی سایت دلبرانه 

بهترین و راحت ترین گیاه آپارتمانی برای خانه های کم نور

موارد مهم برای کاشت، نگهداری گل آلوئه ورا در آپارتمان

گیاهان مقاوم آپارتمانی را بشناسید !! (۲۰ گل خانگی کم توقع)

چگونه از گلهای آپارتمانی مراقبت کنیم؟

تکثیر آنتوریوم | چگونه از آنتوریوم را در خانه نگهداری و تکثیر کنیم؟؟ 

تراریوم یا باغ شیشه ای | چگونه درون بطری یا تنگ تراریوم بسازیم ؟

آموزش تکثیر و نگهداری کاکتوس | چگونه از کاکتوس در خانه نگهداری کنیم؟؟

چگونه از فیکوس بنجامین در خانه نگهداری کنیم ؟؟

چگونه از گل کراسولا خرفه ای در خانه نگهداری کنیم ؟؟

کاشت فلفل در منزل | چگونه در خانه فلفل بکاریم و نگهداری کنیم ؟؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات من را ذخیره کن تا در آینده نیازی به ورود اطلاعات نداشته باشم

منبع

چگونه از گل حساس (گل قهر و آشتی) در خانه نگهداری کنیم ؟؟
delbaraneh.com

درباره‌ی محمد محسن زاده

همچنین ببینید

شکایت گوگل از اپیک گیمز به علت نقض قوانین پلی استور

گوگل شکایتی را از شرکت اپیک گیمز تقدیم دادگاه کرده و این مجموعه تولیدکننده بازی‌های رایانه‌ای را به نقض توافقات خود در زمینه استفاده از پلی استور متهم کرده است.