پیش بینی بورس در 19 مرداد 1400

پیش بینی بورس در 19 مرداد 1400

بازاربورس در سومین روز هفته جاری شاهد روند صعودی آن بوده ایم و حال می خواهیم نظر و تحلیل کارشناس برای پیش بینی بورس در روز های آینده را بررسی کنیم.

پیش بینی بورس در 19 مرداد 1400

به گزارش تیتربرتر؛ بازار بورس در سومین روز هفته جاری شاهد روند صعودی آن بوده ایم و حال می خواهیم نظر و تحلیل کارشناس برای پیش بینی بورس در روز های آینده را بررسی کنیم.

در ۴۰ دقیقه ابتدایی معاملات امروز دوشنبه ۱۸ مرداد با رشد ۵ هزار و ۴۸۰ واحدی به یک میلیون و ۴۲۳ هزار و ۳۴۲ واحد رسید. شاخص هم وزن نیز رشد ۲ هزار و ۷۰۰ واحدی داشت و به ۴۱۰ هزار و ۴۵۹ واحد رسید. تاکنون بیش از ۱۸۴ هزار معامله به ارزش ۱.۴ هزار میلیارد تومان انجام شده و ارزش کل بازار سرمایه از ۵.۷ هزار هزار میلیارد تومان عبور کرده است.

نمادهای فولاد و فخوز تأثیر مثبت بالای هزار واحدی و فارس تأثیر حدود منفی هزار واحدی در حرکت شاخص داشته‌اند.

فرابورس نیز رشد ۵۳ واحدی داشته و در رقم ۲۰ هزار و ۳۶۲ واحد قرار گرفته است. نمادهای فولاد و کدما و شستا پرتراکنش ترین نمادهای امروز بودند. نماد کویر پرتقاضاترین نماد و نماد کدما پرعرضه‌ترین نماد تاکنون می‌باشد.

عظیم ثابت، کارشناس بازار سرمایه در گفتگویی بیان کرد: تا پایان سال احتمال رسیدن شاخص به مرز دو میلیون واحد بر فرض پایین نیامدن دلار و فروش نفت زیاد است. اما باید توجه داشت که برای تحلیل دقیق، شرایط مختلفی را باید در نظر بگیریم که در حال حاضر روند بازار سرمایه با ابهامات سیاسی و اقتصادی زیادی در سطح داخلی و خارحی رو به رو است و اجازه تحلیل درست را نمی‎دهد.

امیر باقری، کارشناس بازار سرمایه نیز گفت: رقم شاخص مهم نیست حرکت سهم به سهم و چرخشی بازار اهمیت دارد. اگر شاخص به کانال دو میلیون واحد هم برسد با چشم‌انداز تورمی سنگین این موضوع اتفاق می‌افتد اما این چشم انداز در حال حاضر برای بورس وجود ندارد و رقم شاخص بیانگر درستی از شرایط کلی بازار نیست. در صورتی شاخص کل به این محدوده می‌رسد که  تمام بازار رشد سنگین داشته باشد که در حال حاضر این وضعیت چندان با واقعیت سازگار نیست.

سلمان بابایی زاده کارشناس بازار سرمایه اظهار نظرکرد: بازار بورس در فردا نیز به احتمال زیاد روندی صعودی را دارد و احتمالا گروه‌های خودرویی و بانکی از گروه‌های متعادل و پیش‌رو بازار باشند. وی همچنین بیان کرد: تا پایان سال برآیند کلی از بازار مثبت است و به نظر می‌رسد شاخص کل به کانال دو میلیون واحد نزدیک شود اما با مقاومت یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحدی در حال حاضر رو به رو است.

این کارشناس بازار در پایان گفت: مسائل سیاسی و برجام، نرخ دلار و بهره بانکی از جمله مسائلی‌اند که در شرایط فعلی با ابهام رو به رو هستند و روند بازار را از تحلیل پذیری دور کرده‌اند. با مشخص شدن وضعیت این پارامترها راحت‌تر می‌توان شرایط بازار را توصیف و تحلیل کرد.

مطالب مرتبط:

در معاملات امروز بورس تهران شاخص کل بورس با افزایش 15 هزار و 315 واحدی نسبت به روز یکشنبه به رقم یک میلیون و 433 هزار و 177 واحد رسید. 

شاخص هم وزن نیز با رشد 4 هزار و 959 واحدی در سطح 412 هزار و 749 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 140 واحد بالا آمد و در سطح 20 هزار و 449 واحد قرار گرفت.

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 24 هزار و 556 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌یکشنبه 135 درصد افزایش یافته است. سهم معاملات اوراق مشارکت 15 هزار و 315 میلیارد تومان است که 61 درصد کل معاملات را شامل می‌شود.

ارزش معاملات خرد نیز با رشد 12 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 7 هزار و 71 میلیارد تومان رسید.

پس از افزایش سرمایه نماد پارس (شرکت پتروشیمی پارس)، در معاملات امروز قیمت سهام این شرکت رشد 5 درصدی داشت و پس از سهام بیمه ملت که رشد قیمت 15 درصدی داشت، بیشترین رشد روز دوشنبه را داشت. 

همچنین در پایان معاملات دوشنبه بیشترین صف خرید بازار به نماد پارس تعلق داشت و ارزش صف خرید آن 203 میلیارد تومان بود. پارس به همراه نماد فولاد بیشترین تاثیر مثبت را در رشد شاخص کل داشتند. 

ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی سهام پارس نیز 9.3 میلیارد تومان بود که به معنی ورود 9 میلیارد و 300 میلیون تومان پول حقیقی به این نماد است. علاوه بر این در معاملات سهام پارس 92 درصد خریدها توسط معامله‌گران حقیقی انجام شد.

روز دوشنبه نمادهای کامودیتی ‌محور بازار پیشران بازار بودند. نمادهای «فولاد»، «پارس» و «فارس» بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل داشتند. فخوز، رمپنا، شستا و فملی دیگر نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند. 

همچنین سه نماد «کچاد»، «کگل» و «وامید» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس فولاد صدرنشین است و شستا، پترول، خودرو و خساپا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز وهامون، دی و لطیف پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

در پایان معاملات ‌روز دوشنبه، 342 نماد رشد قیمت داشتند که 242 نماد بورسی و 100 نماد فرابورسی بودند. همچنین 135 نماد کاهش قیمت داشتند که 98 نماد بورسی و 37 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 70 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 27 درصد بازار افت قیمت داشتند.

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز کاری گذشته 12 درصد افت کرد و در رقم 748 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز 16 درصد افزایش یافت و 427 میلیارد تومان شد. بدین ترتیب ارزش مازاد تقاضای بازار در پایان معاملات به 321 میلیارد تومان رسید که نسبت به دیروز کاهش 35 درصدی داشته است 

شرکت پتروشیمی پارس (با نماد معاملاتی پارس) با صف‌ خرید 203 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از پارس، نمادهای وهامون (شرکت سرمایه‌گذاری هامون صبا) و کالا (بورس کالا) بیشترین صف خرید را داشتند.  

بیشترین صف فروش نیز به کدما (معدنی دماوند) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 83 میلیارد تومانی داشت. پس از کدما، غدام (خوراک دام پارس) و ثالوند (سرمایه‌گذاری مسکن الوند) بیشترین صف فروش را داشتند.

روز دوشنبه ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 48 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به دیروز کاهش 49 درصدی داشته است.

 در معاملات امروز بیشترین خروج پول حقیقی برای دومین روز پیاپی به سهام فولاد (شرکت فولاد مبارکه) تعلق داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 43 میلیارد تومان بود. پس از فولاد، شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) و تجارت (بانک تجارت) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

 انچه دیگران میخوانند:

​​​​​​​گردآورنده: زهرا فرامرزی 

منبع خبر

پیش بینی بورس در 19 مرداد 1400
www.titrebartar.com

درباره‌ی رعنا وفایی فر

همچنین ببینید

پیش‌بینی قیمت طلا و سکه ۲۲ مهر 1400

در بازار روز چهارشنبه اونس جهانی روند صعودی داشت و قیمت دلار نوساناتی را ثبت کرد. افزایش اونس جهانی و ثبات نسبی قیمت دلار در کانال ۲۷ هزار و ۲۰۰ موجب افزایش نسبی در قیمت طلا و سکه شد.