فیلم

فیلم

کدام مناطق افغانستان توسط طالبان تصرف شدند,هدف نهایی طالبان چیست,تصمیم بایدن بعد از خارج کردن نیروهای آمریکایی از افغانستان,تصمیم نهایی طالبان بعد از تصرف افغانستان

فیلم

به گزارش تیتربرتر؛ در ادامه حملات طالبان به غرب افغانستان، پایگاه هوایی استراتژیک «شیندند» در نزدیکی مرز ایران به کنترل طالبان درآمد.طالبان یک بالگرد را که برای انجام تعمیرات در فرودگاه قندوز زمین‌گیر شده بود، به غنیمت گرفتند در پایان این خبر ویدئو تصاحب بالگرد طالبان را ببینید.

 

 «قاری یوسف احمدی» سخنگوی طالبان اعلام کرد که پس از حمله این گروه به پایگاه هوایی «شیندند»، نیروهای امنیتی با آتش زدن بخش زیادی از این پایگاه، محل را ترک کردند.

منابع خبری نیز با تایید این خبر می‌گویند که نیروهای امنیتی برای جلوگیری از دستیابی طالبان به تاسیسات نظامی، پیش از عقب‌نشینی تاسیسات را آتش زده و یا تخریب کردند.

پایگاه هوایی شیندند یکی از بزرگترین مراکز نظامی افغانستان است که در فاصله حدود 120 کیلومتری از مرز ایران قرار داد.

طالبان پیش از این نیز فرودگاه‌های ولایت قندوز و جوزجان را تحت کنترل خود در آورده است.

به نقل از نصیراحمد فقیری، رئیس شورای ولایتی غزنی نوشت: «می‌توانم تایید کنم که شهر غزنی صبح پنج‌شنبه به دست نیروهای طالبان افتاد. آنها کنترل مناطق کلیدی شهر از جمله دفتر فرمانداری، مقر پلیس و زندان را در اختیار گرفتند.»

او افزود اگرچه جنگ در برخی نقاط شهر همچنان ادامه دارد اما بخش زیادی از شهر اکنون در کنترل طالبان است.

شهر غزنی دهمین مرکز ولایتی است که طی یک هفته اخیر به تصرف نیروهای طالبان درمی‌آید. این شهر، نزدیکترین مرکز ولایت به کابل، پایتخت افغانستان نیز محسوب می‌شود.

۷ مرکز از ۱۰ مرکزی که تا کنون به تصرف طالبان در آمده، در مناطق شمالی کشور قرار دارند؛ یعنی در جایی که پیش از این همواره مقاومت سنگینی در مقابل این شبه‌نظامیان دیده می‌شد.

طالبان پیش از این در عصر سه‌شنبه شهر پلخمری مرکز ولایت بغلان در ۲۰۰ کیلومتری شمال کابل را تصرف کرده بودند؛ بنابراین اکنون هم از شمال و هم جنوب به سمت کابل در حرکت هستند.

سقوط غزنی یک هشدار جدی برای پایتخت است. غزنی به عنوان یک شهر کلیدی، کابل را به قندهار دومین شهر بزرگ افغانستان در جنوب این کشور وصل می‌کند و تصرف ان به شورشیان اجازه می‌دهد تا خطوط زمینی ارتش برای تامین نیرو در جنوب را قطع کنند.

 

طالبان: در پی انتقامجویی نیستیم مردم نگرانی نداشته باشند

رئیس کمیسیون دعوت و ارشاد طالبان گفت که این گروه در پی انتقامجویی از کسی نیست و از مردم در مناطق تصرف شده خواست که نگرانی نداشته باشند.

«امیرخان متقی» رئیس کمیسیون دعوت و ارشاد طالبان در پیامی خطاب به مردم در مناطق تصرف شده و آوارگان جنگ گفت که به خانه‌های خود بازگردند و نگرانی درباره جان و مال خود نداشته باشند.

متقی گفت: به کسانیکه از اثر جنگ یا تبلیغات منفی دشمن از خانه‌های خود کوچ کرده‌اند و به دیگر مناطق رفته‌اند، اعلام می‌کنیم که از طرف ما هیچ مشکلی برای آن‌ها نیست و بهتر است از مناطقی که مصونیت ندارند و مشکل دارند به خانه‌های خود بازگردند.

وی تصریح کرد: ما در پی انتقامجویی نیستیم و از طرف رهبر طالبان عفو عمومی اعلام شده است. از این عفو حتی فرماندهان نظامی که 20 سال در برابر ما جنگیده‌اند نیز می‌توانند استفاده کنند، بنابراین دیگر مردم هیچ نگرانی نداشته باشند.

رئیس کمیسیون دعوت و ارشاد طالبان افزود: ما می خواهیم که هموطنان عزیز آواره نشوند، مهاجر نشوند و تهدید نشوند، شما شاید شنیده باشید که معاون امارت اسلامی «ملامحمد یعقوب» نیز گفته که به هیچکس اجازه ندارد هیچ خانه‌ای از مسئولان دولت کابل که به سوی امارت اسلامی می‌آیند را تصرف کند و باید آن را حفاظت کنند.

وی ادامه داد: «وقتی که مجاهدین امارت اسلامی به عنوان مسئول از شما حفاظت می‌کنند پس چرا باید مهاجر شوند، پس چرا نباید از شرایط خوبی که ایجاد فراهم شده است شکرگزار نباشید».

آلمان، طالبان را تهدید کرد: خبری از کمک مالی نخواهد بود

وزیر امور خارجه آلمان امروز (پنج‌شنبه) هشدار داد، اگر طالبان در افغانستان به قدرت برسد آلمان دیگر هیچ‌گونه کمک مالی به این کشور نخواهد کرد.

به نقل از خبرگزاری رویترز، هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان گفت:‌ ما هرساله کمک مالی به ارزش ۴۳۰ میلیون یورو (۵۰۵ میلیون دلار) به افغانستان اختصاص می‌دهیم. اگر طالبان در افغانستان به قدرت برسد و قانون شریعت را وضع کند، دیگر هیچ کمکی مالی به این کشور نخواهیم کرد.

همزمان با ادامه حملات شبه‌نظامیان طالبان، نیروهای دولت کابل امروز در داخل و اطراف چندین شهر با این شبه‌نظامیان مبارزه کردند.

مطالب مرتبط:

به نقل از یورونیوز، یک مقام دفاعی ایالات متحده می‌گوید که بر اساس داده‌های آژانس‌های اطلاعاتی این کشور، نیروهای طالبان توانایی محاصره کابل طی ۳۰ روز آینده را دارند و احتمالا می‌توانند تا ۹۰ روز آینده پایتخت افغانستان را به کنترل خود درآورند.

این مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود، روز چهارشنبه، ۱۱ اوت (۲۰ ماه اسد) در گفت‌و گو با خبرگزاری رویترز گفت که مولفه تاثیرگذار بر این ارزیابی‌ جدید از میزان قدرت پایداری کابل، سرعت پیشروی طالبان از زمان نیروهای خارجی به رهبری ایالات متحده از افغانستان بوده است.

مقام وزارت دفاع آمریکا در عین حال افزود که ارزیابی وی قطعی و مسلم نیست و نیروهای امنیتی افغان در صورت مقاومت بیشتر می توانند مسیر و روند جنگ را به نفع خود تغییر دهند.

یک مقام ارشد اتحادیه اروپا روز سه‌‌شنبه، ۱۰ اوت (۱۹ اسد) گفته بود که ستیزه‌جویان طالبان در حال حاضر کنترل ۶۵ درصد از افغانستان را در دست دارند و ۱۱ مرکز ولایت را تصرف و یا در محاصره خود دارند.

یک منبع امنیتی نیروهای خارجی در کابل به خبرگزاری رویترز از ترافیک انسانی در تمامی ورودی‌های پایتخت افغانستان خبر داد و گفت که غیرنظامیان ساکن کابل در حال فرار از شهری هستند که در موقعیت جغرافیایی محاصره شده با کوه‌ها قرار دارد.

وی افزود که ترس از ورود مهاجمان انتحاری به مناطق محافظت شده دیپلماتیک باعث شده تا همه برای خروج هر چه سریع تر از خاک افغانستان اقدام کنند.

فیض آباد، مرکز ولایت بدخشان روز چهارشنبه به دست نیروهای طالبان سقوط کرد. با تصرف این شهر طالبان توانسته است تمام شمال شرق افغانستان را تحت کنترل خود درآورد.

جواد مجدی، عضو شورای ولایتی بدخشان به رویترز گفت که طالبان پیش از آغاز حمله روز سه‌شنبه به فیض آباد این شهر را محاصره کرده بود و با وجود ساعت‌ها درگیری، نیروهای امنیتی فدرال افغانستان مجبور به عقب نشینی از این شهر شدند. بدخشان، ولایت هم‌مرز افغانستان با تاجیکستان، پاکستان و چین است.

در همین حال با شدت گرفتن حملات طالبان برای تصرف مزار‌شریف،‌ مرکز ولایت بلخ، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان جهت متحد کردن فرماندهان قدیمی ارتش این کشور برای دفاع از مزار شریف راهی این شهر شد.

با وجود پیشروی‌های مداوم نیروهای طالبان، جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده روز سه‌شنبه، ۱۰ اوت با تاکید بر اینکه تصمیم خود برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان پشیمان نیست، از رهبران این کشور خواست برای وطن خود بجنگند.

بایدن ضمن اشاره به این موضوع که کشورش طی بیست سال گذشته بیش از یک تریلیون دلار در افغانستان هزینه کرده است،وعده داد که ایالات متحده آمریکا به تعهدات خود برای پشتیبانی هوایی، تامین تجهیزات و مواد غذایی برای نیروهای نظامی افغان و پرداخت حقوق آن‌ها عمل می‌کند.

پیروزی‌های مکرر طالبان پس از آغاز خروج نیروهای خارجی از افغانستان باعث شد تا در مذاکرات پیشین نه تنها این گروه به آتش‌بس با دولت این کشور تن ندهد بلکه مذاکرات صلح طالبان با طرف دولتی نیز بدون نتیجه بماند.

با اینحال یک رهبر ارشد طالبان به خبرگزاری رویترز گفته است که ملا عبدالغنی برادر، رئیس دفتر سیاسی این گروه روز سه‌شنبه در دوحه با زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه ایالات متحده آمریکا در امور افغانستان دیدار کرده است.

انتظار می‌رود جلسه دیگری نیز امروز چهارشنبه در دوحه با حضور ایالات متحده، چین و روسیه و افغانستان برگزار شود. یک فرمانده طالبان که نخواست نامش فاش شود به رویترز گفته است که هیات نمایندگان طالبان نیز در این جلسه شرکت خواهد کرد.

این گروه که تنها به وعده توقف حملات به نیروهای خارجی در ازای خروج آنها از خاک افغانستان عمل کرده است، اکنون با تصرف ولسوالی‌های هم مرز با تاجیکستان، ازبکستان، ایران، پاکستان و چین باعث افزایش نگرانی‌ها درباره امنیت منطقه شده است.

 طالبان که در دوران حکمرانی خود بر افغانستان هیچگاه کنترل کامل شمال این کشور را در دست نداشت به نظر می‌رسد که پیش از عزیمت به سمت پایتخت قصد دارد، که این مناطق را نیز به طور کامل به کنترل خود درآورد.

علاوه بر موضوعات امنیت منطقه آنچه بیش از همه سازمان‌های بین‌المللی را نگران می‌کند، نقض شدید حقوق غیرنظامیان در درگیری‌هاست. 

آنچه دیگران می خوانند:

گزارش از محسن رضوی

منبع خبر

فیلم
www.titrebartar.com

درباره‌ی محمد رضاپور

همچنین ببینید

پیش‌بینی قیمت طلا و سکه ۲۲ مهر 1400

در بازار روز چهارشنبه اونس جهانی روند صعودی داشت و قیمت دلار نوساناتی را ثبت کرد. افزایش اونس جهانی و ثبات نسبی قیمت دلار در کانال ۲۷ هزار و ۲۰۰ موجب افزایش نسبی در قیمت طلا و سکه شد.