اخبار

علت ریزش بورس در 23 مهر 1400

علت ریزش بورس در 23 مهر 1400

ریزش‌ها در بازار سرمایه تا چه زمان ادامه خواهد داشت؟

علت ریزش بورس در 23 مهر 1400

به گزارش تیتربرتر؛ روند شاخص کل بورس از روزهای ابتدایی هفته گذشته به شدت کاهشی شد و این هفته کار خود را از کانال یک میلیون و ۴۸۸ هزار واحدی آغاز کرد و در پایان هفته کار خود را در کانال یک میلیون و ۳۹۷ هزار واحدی به پایان رساند که اُفت ۹۱ هزار واحدی داشته است.

طبق بررسی های صورت گرفته در نخستین روز هفته گذشته شاخص بورس و اوراق بهادار کار خود را با روند نزولی آغاز کرد و با ریزش بیش از با ریزش بیش از ۲۲ هزار و ۲۸۰ واحدی به پله یک میلیون و ۴۶۵ هزار واحدی بازگشت و فرابورس با اُفت بیش از ۳۵۱ واحدی در پله ۲۰ هزار و ۹۸۰ واحدی قرارگرفت و در دومین روز کاری هفته مورخ ۱۸ مهر ۱۴۰۰ روند نزولی خود را ادامه داد و با اُفت بیش از ۱۰ هزار و ۴۲۰ واحدی به پله یک میلیون و ۴۵۵ هزار واحدی بازگشت و فرابورس با اُفت بیش از ۱۹۷ واحدی در پله ۲۰ هزار و ۷۸۲ واحدی قرارگرفت. 

در سومین روز هفته گذشته روند شاخص کل بورس تغییر کرد  و شاخص بورس با رشد هزار و ۸۶۹ واحدی به یک میلیون و ۴۵۷ هزار و ۴۸۰ واحد رسید و اما پس از آن روز روند شاخص کل بورس دوباره ریزشی شد و شاخص در معاملات ۲۰ مهر ۱۴۰۰ با ریزش بیش از ۳۸ هزار و ۷۷۲ واحدی به پله یک میلیون و ۴۱۸ هزار واحدی قرار گرفت و فرابورس با اُفت بیش از ۳۵۰ واحدی در پله ۲۰ هزار و ۴۸۴ واحدی ایستاد.

در آخرین روز کاری هفته شاخص همچنان منفی ماند و با ریزش بیش از ۲۱ هزار و ۲۳۶ واحدی به پله یک میلیون و ۳۹۷ هزار واحدی بازگشت و با اُفت بیش از ۴۱۶ واحدی در پله ۲۰ هزار و ۶۷ واحدی قرارگرفت. به طور کلی می توان گفت در هفته ای که گذشت شاخص کل بورس تنها یک روز مثبت را تجربه کرده است.(خبرآنلاین)

مطالب مرتبط:

هفته گذشته بازار سهام با خبر خداحافطی رئیس سازمان بورس به کار خود پایان داد و دقیقا دو روز بعد، رئیس جدید این سازمان معرفی شد. مجید عشقی از این پس سکان‌دار سازمان بورس است.

بازار این هفته در حالی آغاز به کار می‌کند که هنوز سیاست‌های رئیس جدید سازمان بورس مشخص نشده است. بنابراین بازار سرمایه بعد از پشت سر گذاشتن افت قیمت دلار و فروش اوراق توسط دولت، این هفته باید منتظر شوک جدیدی باشد.

نیما میرزایی، کارشناس بازار سرمایه در صفحه اینستاگرامی خود دلایل ریزش بازار در روزهای گذشته را افت قیمت دلار، بلاتکلیفی ریاست سازمان بورس و افزایش نرخ بهره اعلام کرد. همچنین این کارشناس بازار درباره روند بازار سهام گفت: تحرکات بازار هفته آینده نوسانی یا خنثی است و گروه‌های پیشرو هم بانکی‌ها و پتروشیمی‌ها هستند.

همچنین مهدی ساسانی در اینستاگرام خود نوشت: «شرایط بازار خوب نیست و اگر شاخص محدوده یک میلیون و ۳۸۰ را هم از دست بدهد تا یک میلیون و ۳۰۰ تا ۳۳۰ هزار واحد افت خواهد داشت.

برخی از کارشناسان بازار سرمایه در حالی روند بازار را برای هفته آینده مثبت ارزیابی کردند که احتمال دستکاری شاخص را دادند.(تجارت نیوز)

علی تیموری با اشاره به تغییرات مدیریتی در سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: یکی از نقاط قوت هیات مدیره جدید این سازمان اینست که این افراد از بدنه و اصطلاحا کف بازار سرمایه فعالیت خود را آغاز کرده‌اند و از این نظر با مشکلات و ظرفیتهای موجود در این بازار آشنایی کامل دارند.

وی افزود: از این جنبه انتظار و توقع می‌رود رئیس و هیات مدیره جدید سازمان بورس به حل چالش‌های موجود پرداخته و متناسب با توسعه بازار در این زمینه برنامه داشته باشند. البته برخی از این چالش‌‌ها از دوره‌های قبل در بازار سرمایه شکل گرفته و ادامه دارد و برخی دیگر از این چالش‌ها نیز متناسب با توسعه و گسترش نقش بازار در اقتصاد کشور شکل گرفته‌اند.

وی در خصوص این چالش‌ها اظهار داشت: اکوسیستم بازار سرمایه در چند سال گذشته بزرگ شده و ساختار فعلی سازمان بورس تطابقی با آن ندارد. به همین دلیل باید تجدیدنظری جدی در ساختار این سازمان شکل بگیرد و این تغییرات همزمان نیز به سایر نهادها، ارکان‌ها و زیرمجموعه‌های این سازمان تعمیم داده شود.

تیموری ادامه داد: تقویت زیرساخت‌های تکنولوژی به عنوان یکی از گلوگاه‌های اصلی بازار سرمایه، نیز از دیگر چالش‌های پیش روی هیات مدیره جدید سازمان بورس است، و به نوعی نیز مشاهده شد که در یکی دو سال گذشته با ورود خیل عظیم سرمایه‌گذاران به سمت بازار سرمایه، به واسطه حجم بالای دادوستد سهام در تالار شیشه‌ای گاها اختلالاتی در سیستم‌های معاملاتی بروز پیدا کرد. از این رو این موضوع باید به عنون یکی از برنامه‌های رئیس و هیات مدیره جدید سازمان بورس مدنظر قرار گیرد؛ ‌هر چند که موانعی نیز در این زمینه از جمله تحریم‌ها بویژه در حوزه تامین زیرساخت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری وجود دارد.

این کارشناس بازار سرمایه افزود:‌ یکی دیگر از مشکلات بازار سرمایه کشور میزان بالای ارتباط مستقیم سرمایه‌گذاران با این بازار و به نوعی معاملات مستقیم است که تقریبا در هیچ جای دنیا این حجم از معامله‌گری مستقیم توسط افراد در بازار سهام دیده نمی‌شود. این در حالی است که نباید عموم جامعه را که از احساسات و رفتار و دانش متفاوت و گاها تجربه و آگاهی کم برخوردار هستند، درگیر این بازار کنیم. به همین جهت لازم است تغییر رویکردی در خصوص نحوه ارتباط مردم با بازار سرمایه در دوره جدید ایجاد شود که در این رابطه می‌توان از ابزارهای غیرمستقیم در این بازار در کنار فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی بهره گرفت.

وی همچنین عدم ثبات در متغییرهای کلان را یکی از آسیب‌ها و چالش‌هایی که بازار سرمایه را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد، عنوان کرد و گفت: تعامل با سایر بخش‌ها و ارکان بویژه مجریان و تصمیم‌گیران اقتصادی کشور توسط هیات مدیره جدید سازمان بورس، می‌تواند این مکانیزم را کنترل کرده و شاهد تعدیل تصمیمات و قوانین و اثرگذاری آن بر بازار سرمایه باشیم.

وی اضافه کرد: در ابتدای شکل‌گیری سازمان بورس، این سازمان پیشران توسعه در حوزه فعالیت خود بود، اما رفته رفته نهادها و بورس‌ها در بازار سرمایه شکل گرفتند و سازمان بورس از این توسعه نسبت به سایر ارکان بازار جا ماند.

وی گفت: این در شرایطی است که ترکیب جدید رئیس و هیات مدیره جدید سازمان بورس با توجه به سابقه، شناخت و فعالیتی که در سطوح مختلف کارشناسی و مدیریتی در بازار سرمایه در کارنامه خود دارند، به خوبی می‌توانند در رفع این چالش‌ها و مشکلات موثر و مفید باشند.

تیموری با اشاره به این که سابقه، تجربه و اشراف هیات مدیره جدید سازمان بورس به موضوعات مرتبط با بازار سرمایه و کارکردهای این بازار از جمله نقاط قوت این سازمان در دوره جدید بشمار می‌آید، افزود: هیات مدیره جدید این سازمان به واسطه اشرافی که به این بازار دارند ‌می‌توانند با مقررات‌زدایی و بهبود ساختارها نقش موثری در بهبود شرایط بازار سرمایه داشته باشند.(تسنیم)

آنچه دیگران میخوانند:

منبع خبر

علت ریزش بورس در 23 مهر 1400
www.titrebartar.com

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا